Flora i fauna Morza Bałtyckiego

Posted by

13

Zastanawiałeś się kiedyś jakie zwierzęta i rośliny można spotkać nad Morzem Bałtyckim? Niestety życie w Bałtyku jest ubogie. W wodach można spotkać znacznie mniej gatunków niż w sąsiadującym Morzu Północnym.

Glony
Mikroskopijne organizmy roślinne, czyli glony. Unoszą się wolno w toni wodnej. Stwierdzono ponad 700 gatunków glonów w całym Bałtyku. Zdecydowanie dominują okrzemki – klasa lub gromada jednokomórkowych glonów, bruzdnice – organizmy jednokomórkowe i sinice.

Rośliny porastające dno morskie

W skład roślinności osiadłej, czyli tej porastającej dno morskie, wchodzą: zielenice (gałęzatka, taśma), brunatnice (morszczyn), krasnorosty (widlik, rozróżka), a wielkie podmorskie łąki są tworzone przez trawy morskie, z których najpopularniejsza to tasiemica.

Organizmy zwierzęce w toni wodnej

Do tej grupy należą nie tylko zwierzęta jednokomórkowe, ale też organizmy o złożonej budowie. Stworzenia takie jak skorupiaki i meduzy dryfują w wodzie. W Bałtyku można nawet znaleźć krewetki! Trzy gatunki krewetek zasiedlają wody Morza Bałtyckiego: garnela pospolita, krewetka bałtycka i krewetka wiślana. Niestety są one bardzo małe, dlatego nie są atrakcyjne do spożycia. Największe okazy w Bałtyku osiągają około pięciu centymetrów długości. Mamy również kraby! Krabik amerykański jest bardzo mały – jego pancerz nie przekracza dwóch centymetrów szerokości. Natomiast krab wełnistoręki może mieć nawet ponad dwadzieścia centymetrów średnicy! Występuje w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Szczecińskim. Morze Bałtyckie ma niestety zbyt niskie zasolenie, aby ten gatunek mógł się rozmnażać. W wodach Bałtyckich znajdziemy też omułki, czyli mule. Niestety są one bardzo małe w porównaniu z tymi, które podawane są w restauracji. Fauna Bałtyku jest dość uboga. Żyć mogą w nich tylko te zwierzęta, którym odpowiada niskie zasolenie. Ewentualnie zwierzęta słodkowodne, którym nie przeszkadza niewielka ilość soli.

Duże zwierzęta pływające w toni wodnej

Obecnie w Morzu Bałtyckim życie około 46 gatunków ryb. Są to głównie dorsze, szproty, makrele i śledzie. Spotkamy też kilka gatunków ryb słodkowodnych, takie jak okonie, sandacze oraz szczupaki. Zdecydowanie bardziej uboga jest jednak grupa ssaków morskich. Mimo tego, że są one bardzo kojarzone z naszym morzem – jest ich naprawdę bardzo mało. Chodzi oczywiście o foki. W Bałtyku występują trzy gatunki fok: foka pospolita, foka szara i foka obrączkowana. W zachodniej części wybrzeża najłatwiej dostrzec fokę pospolitą. Wygląda ona dość charakterystycznie – ma plamki na tułowiu i nieco spłaszczony pyszczek, który przypomina wyglądem kota. Dość częstymi gośćmi na plażach są też foki szare. Osiągają one całkiem duże rozmiary – nawet około 2 metrów! Żywią się skorupiakami  i kałamarnicami. Foki obrączkowane to jedyny gatunek, który zachował się w Bałtyku od okresu tzw. Morza Yoldiowego. Są one objęte ścisłą ochroną, ale trudno jest je spotkać na naszym wybrzeżu. Wolą one jednak zimne morza północne. W Bałtyku żyją też morświny, niestety ich populacja z roku na rok dramatycznie się zmniejsza. Z wyglądu przypominają one wieloryby, mimo że nie są z nimi spokrewnione. Natomiast kuzynami morświnów są delfiny. Oba gatunki potrafią skakać ponad powierzchnię wody.

Planujesz wakacje nad morzem? Sprawdź naszą ofertę: https://willarenata.pl/