Zabytki w Międzyzdrojach

Posted by

14

Międzyzdroje to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku nad morzem. Wiele turystów przyjeżdża tu, aby odpocząć od życia codziennego. Ale wypoczynek to nie tylko wylegiwanie się na ciepłej piaszczystej plaży. Niektórzy lubią spędzić czas aktywnie i zawsze szukają ciekawych miejsc w mieście, w którym aktualnie przebywają. W Międzyzdrojach i okolicach jest dużo zabytków, które warto zobaczyć. Oto kilka z nich.

Muzeum przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

Przy siedzibie Dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego, na ulicy Niepodległości 3 znajduje się wspaniałe Muzeum Przyrodnicze. Głównym celem i zadaniem tego oto muzeum jest prezentacja bogactwa i piękna flory i fauny parku.
W pięciu salach znajdziemy ekspozycje poświęcone bogactwu roślin i zwierząt. Bardzo realistyczne dioramy, które przedstawiają życie zwierząt w ich naturalnym habitacie. Na przykład – kolekcja samców batalionów w barwach godowych. W Muzeum dowiemy się również, jak powstawała wyspa Wolin i jaka jest jej budowa geologiczna. Jeśli jesteś zainteresowany bursztynem pochodzącym z Bałtyku – to jest muzeum dla Ciebie!

Bunkier V3

Niecałe 3 km na południe od Międzyzdrojów znajduje się malutkie muzeum – Bunkier V3. Jest ono położone w miejscowości Zalesie. V3 to jedna z broni Hitlera – działo wielokomorowe. Prędkość wylotowa pocisku miała wynosić ponad 1500 m/s przy zasięgu 165 km. 25 dział miało oddać 300 strzałów na godzinę. Celowanie z tego rodzaju broni byłoby bardzo trudne. Kompleks został wybudowany i zorientowany jedynie w celu ostrzeliwania Londynu z bezpiecznej odległości. Inne nazwy to London Gun – Działo Londyńskie. Jeśli jesteś fanem historii, to jest to miejsce warte odwiedzenia.

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień znajduje się na ulicy Za Torem 1. Wieża jest zabytkiem chronionym prawnie. Jest to budynek w formie wieży. Na jego szczycie znajduje się zbiornik na wodę, który służy do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu, pokrywając chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Zbiornik musi być zawsze umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa on na zasadzie naczyń połączonych. Wieże ciśnień mogą być: wodociągowe (miejskie), kolejowe lub zakładowe. W Polsce takie wieże ciśnień nie są już stosowane, ponieważ zostały zastąpione przez nowe technologie. Ale te jak ta w Międzyzdrojach uważane są za zabytki. Niektóre wieże ciśnień zaadaptowano na na przykład kawiarnie lub restauracje.

Dawny Dom Zdrojowy
Obecnie jest to Międzynarodowy Dom Kultury. Jego celem jest rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych oraz organizowanie wydarzeń kulturalnych na skalę międzynarodową. Placówka prowadzi zajęcia edukacyjne, koła zainteresowań i wiele innych inicjatyw. Wcześniej był to historyczny obiekt rekreacyjny. Dom zdrojowy polega na wykorzystaniu w leczeniu właściwości wód podziemnych oraz borowiny. Znajdowały się w nim łazienki z wodą morską. Budynek jest oficjalnym zabytkiem w Międzyzdrojach, warto go zobaczyć!

Planujesz wakacje nad morzem? Sprawdź naszą ofertę: https://willarenata.pl/