foto-blog-czerwiec_1-min

Woliński Park Narodowy – co warto wiedzieć i zobaczyć?

Posted by

Woliński Park Narodowy to jedno z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych przyrodniczo miejsc na Pomorzu Zachodnim. Położony na wyspie Wolin, w bezpośrednim sąsiedztwie Międzyzdrojów, park przyciąga turystów pragnących zaczerpnąć nieco wiedzy o przyrodzie napawając się bliskością natury. Oto przewodnik po tym fascynującym miejscu, pełnym unikalnych atrakcji i przyrodniczych skarbów.

Historia i informacje ogólne

Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku i obecnie obejmuje on powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów. Jest pierwszym polskim parkiem narodowym, który obejmuje zarówno tereny lądowe, jak i morskie.  Park jest znany z różnorodności ekosystemów, w tym lasów, wydm, klifów oraz wód przybrzeżnych.
Woliński Park Narodowy cechuje się bogactwem roślinności. Dominują tu lasy bukowe, które stanowią około 80% powierzchni leśnej parku. Można tu również spotkać rzadkie gatunki roślin, takie jak mikołajek nadmorski,  wiciokrzew pomorski oraz różne odmiany storczyków. Wydmy i klify są porośnięte roślinnością typową dla tych siedlisk, w tym sosną zwyczajną i rokitnikiem.
Park jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym ponad 230 gatunków ptaków, takich jak bielik zwyczajny, wodniczka, biegus zmienny i muchołówka mała. Ssakami, które można spotkać w parku, są między innymi żubry, jelenie, dziki i lisy. Woliński Park Narodowy jest również ważnym miejscem migracji ptaków wodno-błotnych, które znajdują tu spokój i pożywienie podczas swoich wędrówek.

Co warto zobaczyć?

1. Zagroda Pokazowa Żubrów

Jedną z głównych atrakcji parku jest Zagroda Pokazowa Żubrów. To miejsce, gdzie można z bliska zobaczyć te majestatyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Zagroda jest doskonałym miejscem na edukacyjne wycieczki dla dzieci i dorosłych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o życiu i ochronie żubrów. W zagrodzie można podziwiać także m.in. dziki, lisy, sarny, jelenie i bieliki.

2. Punkty Widokowe.

Woliński Park Narodowy oferuje wiele punktów widokowych:

• Kawcza Góra: Wznosi się na wysokość 93 metrów nad poziomem morza i oferuje spektakularne widoki na Morze Bałtyckie. Można się tam dostać szlakiem turystycznym prowadzącym przez las a także przez drewniane schody prowadzące na górę od strony plaży, będące najdłuższą tego typu konstrukcją w Polsce.

• Góra Gosań: Najwyższe wzniesienie na wybrzeżu wyspy Wolin, mierzące 93 metry n.p.m., skąd można podziwiać panoramę Międzyzdrojów i Świnoujścia a także przepiękny widok rozpościerającego się morza.

• Piaskowa Góra: To punk widokowy, na którym możemy podziwiać piękno Jeziora Turkusowego, które swoją nietypową barwą i majestatycznością przyciąga co dzień nowych turystów.

• Wzgórze Zielonka: Można dojść tam z Lubina, około 6 km od Międzyzdrojów. Z punktu rozciąga się niezwykły widok na deltę wsteczną rzeki Świny, Zalew Szczeciński, Jezioro Wicko Wielkie, Morze Bałtyckie oraz miasteczko Lubin na pierwszym planie.

3. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego.

Muzeum Przyrodnicze, znajdujące się w Międzyzdrojach, oferuje bogatą ekspozycję dotyczącą flory i fauny parku. Wystawy obejmują zarówno eksponaty historyczne, jak i współczesne, prezentując unikalne aspekty ekosystemów parku.

Woliński Park Narodowy to prawdziwa perła polskiego wybrzeża, oferująca niezwykłe bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe. Od majestatycznych żubrów, przez malownicze klify, po turkusowe jezioro – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem przyrody, historii, czy po prostu szukasz miejsca na relaks, Woliński Park Narodowy z pewnością Cię nie zawiedzie. Zapraszamy do odkrywania Wolińskiego Parku Narodowego i jego niesamowitych atrakcji!