Historia Morza Bałtyckiego

Posted by

historia

Morze Bałtyckie istnieje około 14 tysięcy lat. Należy do jednego z najmłodszych mórz, a jego rozwój był przede wszystkim uwarunkowany zmianami klimatycznymi w okresie czwartorzędu. Ma 415, 3 tys. km2 powierzchni, średnio 52 metry głębokości, długość wynosi 1300 km, a jego maksymalna głębokość to 459 metrów. Jego powstanie ma powiązanie z lądolodem skandynawskim. Wymienia się cztery fazy powstawania morza: bałtyckie jezioro lodowe, morze yoldiowe, jezioro ancylusowe oraz morze litorynowe.

Bałtyckie Jezioro Lodowe

Powstało około 12 tysięcy lat temu z topniejącego lodowca (już wtedy dało się zauważyć ocieplenie klimatu) i można było je zlokalizować właśnie tam, gdzie obecnie mamy Morze Bałtyckie. Było w nim bardzo dużo słodkiej wody, która spływała na strony północno-wschodnie, gdzie znajdowało się Morze Białe. Niestety, ale klimat miejsca nie zachwycał, przypomniał Grenlandię, jaką znamy współcześnie przez co fauna i flora nie rozwijała się na najlepszym poziomie.

Morze Yoldiowe

Jeśli zastawia Was nazwa, to wywodzi się ona od mięczaka Yoldia arctica, który w tamtym momencie królował w morskiej wodzie. Powstanie tego morza miało miejsce około 10 tysięcy lat temu. Przez cofanie się lodowca zaczął pojawiać się pomost lądowy. Rozdzielał on Bałtyk od oceanu. Około 10 tysięcy lat temu zmaltretowany pomost przełamał się, a woda z Bałtyku wyrównała się z poziomem oceanu. Po czasie zaczęła napływać słona woda, a jezioro zamieniło się w zbiornik morski.

Jezioro Antycylusowe

Jego nazwa wywodzi się od mięczaka Ancylus fluviatilis, którego można było bardzo często zauważyć. Powstało około 9 tysięcy lat temu przez to, że lodowiec stopniał praktycznie do zera. Ląd współczesnej Skandynawii bardzo mocno się podniósł, a Morze Bałtyckie zostało odcięte od wód oceanicznych, Morze Yoldiowe zmieniło się w wysolone jezioro, które zostało pokryte fauną preferującą wody słodkie. W tym miejscu nie było w ogóle typowo morskich gatunków.

Morze Litorynowe

Bardzo popularnym gatunkiem był ślimak Littorina littorea, od którego wywodzi się nazwa tego morza.7 tysięcy lat temu Jezioro Ancylusowe połączyło się razem z Morzem Północnym. Ilość wody oceanicznej spowodowała wzrost zasolenia, a także ponowne przekształcenie Bałtyku w zbiornik z wodą słoną. Pojawiła się fauna i flora borealna, którą możemy znaleźć nawet obecnie.

Morze Bałtyckie dzisiaj

W przeszłości można było zauważyć ciągłą zmianę powierzchni, czy kształtu morza, ale współcześnie wszystko się uregulowało. Teraz Bałtyk to morze płytkie, które ma 52 metry głębokości, chociaż występują w nim głębie morskie takie jak: Alandzka, która ma 335 metrów głębokości, czy Landsort mający 459 metrów głębokości.

Bałtyk to chłodne morze, jego niektóre części są w stanie zamarznąć w zimie. Cały zbiornik morski zamarzł zimą w 1962/1963 roku. Latem temperatura morza w południowej części wynosi około 17 stopni C, w środkowej około 15 stopni C, a w części północnej około 12 stopni C.

Fauna i flora jest uboga ze względu na spore zanieczyszczenie wody. Największą przyczyną zanieczyszczeń są toksyczne substancje, które docierają do morza z rzecz, ścieki, działalność turystyczna, czy kwaśne deszcze.

 

Poszukujesz noclegu w Międzyzdrojach? Zapraszamy do nas: https://willarenata.pl/